Styremøte hos Haugesund Sparebank

Karmøy Næringsråd avholdt styremøte 1. juni hos Haugesund Sparebank i bankens nye lokaler i Smedasundet 77. Banken er nytt medlem i Karmøy Næringsråd, og møtet ga styret en god anledning til å bli bedre kjent med både virksomheten, de nye lokalene og bankens rolle i regionen.

Møtet startet med en omvisning og presentasjon ved Bente Haraldson Syre og Lillian Medby fra Haugesund Sparebank. Banken flyttet inn i nytt hovedkontor 16. mars, og har samtidig vært gjennom en viktig utvikling etter fusjonen med Tysnes Sparebank.

Haugesund Sparebank har i dag kontorer både på Haugalandet og i Sunnhordland, blant annet i Haugesund, Etne, Tysvær, Bømlo, Skjold, Ølen, Tysnes, Stord, Husnes og Bergen. Selv om banken ikke har eget kontor på Karmøy, ble det orientert om at rundt 10 prosent av kundene kommer fra Karmøy.

Banken har om lag 90 ansatte, hvorav rundt 55 holder til ved Haugesund-kontoret. Bedriftsrådgiverne reiser også ut til bedrifter i regionen, blant annet på Karmøy.

Haugesund Sparebank ble stiftet i 1928, og har visjonen:

«Vi skal bidra til at Haugalandet og Sunnhordland er et godt sted å bo og leve.»

Bankens verdier er lokal, nær og personlig, og rådgivning ble løftet frem som et viktig satsingsområde. Banken har en tydelig ambisjon om å være en nær og tilgjengelig samarbeidspartner for både privatkunder og næringsliv i regionen.

For Karmøy Næringsråd er det svært positivt å få Haugesund Sparebank med som nytt medlem. Banken er en viktig regional aktør, og har både kompetanse, nettverk og engasjement som er relevant for utviklingen av næringslivet på Karmøy og Haugalandet.

Karmøy Næringsråd takker Haugesund Sparebank for godt vertskap, omvisning og presentasjon, og ser frem til videre dialog og samarbeid.

Hvitfisk på Husøy

Etter presentasjonen fra Haugesund Sparebank fikk styret en orientering om mulighetsstudien for etablering av et mulig hvitfiskmottak på Husøy.

Rogaland Ressurssenter har denne våren hatt to masterstudenter tilknyttet prosjektet Sirkulære Husøy. Studentene har gjennomført en mulighetsstudie som ser på muligheter, forutsetninger og videre veivalg for et hvitfiskmottak på Husøy. Arbeidet ble presentert av studentene Henriette Kjærland og Harald B. Vika, sammen med prosjektledelsen i Sirkulære Husøy.

Representanter fra blant annet Karmsund Havn, Cetus, Håflu og Kuehne+Nagel var invitert inn for å bidra i dialogen.

Mulighetsstudien peker på flere forhold som gjør Husøy interessant som lokasjon. Blant annet ble geografisk plassering, eksisterende næringsliv, logistikk, kaiinfrastruktur, tilgang på aktuelle fasiliteter og muligheter for industriell symbiose trukket frem. Det ble også vist til at et hvitfiskmottak kan bidra til mer aktivitet, økt verdiskaping og flere ringvirkninger for både fiskere, rederier, bedrifter og lokalsamfunn.

Et sentralt poeng i diskusjonen var at prosjektet ikke bare bør vurderes som et klassisk mottak, men også som en mulig samlesentral og servicefunksjon. Erfaringer fra Hanstholm Fiskeauktion i Danmark viser at et slikt konsept kan bygges gradvis, med mottak, logistikk, distribusjon, servicefunksjoner og eventuelt videre foredling over tid.

I møtet ble det blant annet diskutert om et hvitfiskmottak på Husøy kan gi mer verdi tilbake til fiskerne, om det kan bidra til å tiltrekke flere fartøy, og om ambisjonen bør være større enn kun mottak. Det ble også løftet frem at tidspunktet kan være riktig, og at det videre arbeidet bør se nærmere på forretningsmodell, aktuelle aktører, finansiering, investorer, risiko og mulige miljø- og samfunnseffekter.

Mulig KI-datasenter på Spanne og Karmøy AI Initiative

Per Velde fra Karmøy kommune orienterte om arbeidet med en mulighetsstudie for utvikling av et KI-økosystem og kompetansemiljø, med utgangspunkt i et mulig KI-datasenter på Spanne. Satsingen omtales som Karmøy AI Initiative.

Bakgrunnen for saken er at Karmøy kommune tidligere har ekspropriert en tomt på Spanne som opprinnelig var tiltenkt seniorlandsby. Dette prosjektet blir ikke realisert som planlagt, og kommunen vurderer derfor nye muligheter for bruk av arealet. Det aktuelle arealet som vurderes i denne omgang er på 47 dekar.

Kommunen ser nå på muligheten for å tilrettelegge for grønn industri på området, med særlig vekt på etablering av et KI-datasenter. Et mulig KI-datasenter på Spanne er foreløpig vurdert i størrelsesorden 15–30 MW.

Per Velde orienterte om at det er stor etterspørsel fra datasenterindustrien, og at Norden er attraktivt for denne typen etableringer. Dette skyldes blant annet tilgang på kraft, kjølig klima som reduserer behovet for kjøling, god fiberinfrastruktur og en stabil politisk situasjon.

Samtidig ble det understreket at Karmøy kommune ikke arbeider med en «hyperscale»-modell, slik det blant annet arbeides med i Haugaland Næringspark på Gismarvik. Kommunen ser i stedet på en mulig utvikling av KI-infrastruktur basert på lokale behov, der et KI-datasenter kan inngå som grunnleggende digital infrastruktur i en større regional satsing på kunstig intelligens, forskning, utdanning og næringsutvikling.

Kommunen skal ikke eie KI-datasenteret, men eier og ønsker å utvikle eiendommen som vurderes brukt.

Karmøy AI Initiative handler ikke bare om etablering av fysisk KI-datakapasitet. Ambisjonen er å bygge et økosystem rundt kunstig intelligens, teknologi, kompetanse og næringsutvikling. Dette kan være særlig relevant for maritim næring og andre sterke industrimiljøer i regionen.

I orienteringen ble det blant annet pekt på behovet for:

  • tilgang til moderne og sikker digital infrastruktur
  • kompetanse og utdanning innen kunstig intelligens
  • bedre forståelse for hvordan KI kan brukes i maritim næring og industri
  • utvikling av et lokalt og regionalt teknologi- og kompetansemiljø
  • ringvirkninger for næringslivet i Karmøy og regionen

Nasjonal datasikkerhet og eierskap til KI-datasenter ble også løftet som sentrale tema. Det ble stilt spørsmål ved hvem som eier dataene, hvor data lagres, og hvilken betydning dette har for nasjonal og europeisk datasuverenitet. I denne sammenheng ble det pekt på verdien av å ha KI-datasenterkapasitet i Norge, under norske og europeiske rammer, fremfor å være fullt teknologisk avhengig av globale teknologiselskaper.

Styret viste interesse for saken, og ønsket en mer utfyllende gjennomgang på et senere møte. Saken settes derfor opp som egen sak på neste styremøte.

Orientering fra næringspolitisk utvalg

Marie Aanensen orienterte om første møte i det nyopprettede næringspolitiske utvalget som Næringsforeningen Haugalandet har tatt initiativ til.

Formålet med utvalget er å styrke samordningen mellom næringsforeningene og næringsrådene i regionen, slik at man i større grad kan arbeide samlet om saker som har betydning lokalt, regionalt og nasjonalt.

Forumet organiseres med en koordineringsgruppe og tematiske arbeidsgrupper ved behov. Aktuelle tema kan være energi, areal, kompetanse og samferdsel. I første møte ble blant annet behovet for å løfte viktige samferdselssaker oftere og med større tyngde trukket frem. E134 og E39 ble pekt på som særlig viktige for regionen.

Det videre arbeidet skal konkretiseres gjennom blant annet strategiplan, årshjul, prosjekter og dialogmøter.

Fra utenforskap til innenforskap

Styret fikk også en kort status på arbeidet med arbeidsgruppe 2, som handler om å få flere fra utenforskap til innenforskap i Karmøy. Karmøy Næringsråd omtaler dette også som en viktig arbeidskraftreserve.

Arbeidsgruppen starter opp i august, med deltakelse fra blant annet NAV, Oppfølgingstjenesten, Aski, Hauge VGS, Åkrehan Videregående Skoler, Hollenderhaugen, UngInvest, Falck Arbeidsinkludering og Solstein.

Styreleder Thor Otto Lohne løftet også frem muligheten for å se nærmere på en fadderordning eller løsning inspirert av det han omtaler som «Vard-modellen». Dette viser til hvordan frivillige, blant annet pensjonister, kan bidra til å hjelpe barn og unge med å komme seg på trening. Det ble diskutert om en lignende modell kan inspirere frivillige til å støtte barn og unge med å komme seg på skole, arbeid eller andre inkluderende arenaer.

Ønsker din bedrift å være vertskap, eller ha dere noe dere ønsker å ta opp med Næringsrådet? Ta gjerne kontakt!

Views: 111

Skroll til toppen